Witamina K


02 czerwca 2019, 13:04

Witamina K to tak naprawdę dwie naturalne witaminy: witamina K1 i witamina K2. Witamina K2 z kolei składa się z kilku podtypów chemicznych. Syntetyczna forma to witamina K3. Witaminy K1 dostarczamy organizmowi przede wszystkim jedząc produkty roślinne, witaminę K2 (niewielkie ilości) wytwarzają bakterie zamieszkujące nasze jelita.

 

Witamina K ma ogromny wpływ na krzepnięcie krwi, uczestniczy bowiem w produkcji białek niezbędnych w tym procesie. Jest także ważna dla zdrowia kości i zębów, wpływa bowiem na proces wiązania wapnia w kościach, a zatem na gęstość kości. Niektóre badania wykazują, że odpowiednie dawki witaminy K mogą zmniejszać ryzyko złamań kości.

 

Witamina K - występowanie

Witamina K1 występuje głównie w warzywach, zwłaszcza zielonych. Najwięcej witaminy K1 mają:

szpinak brokuły kapusta jarmuż pietruszka sałata brukselka

Witaminę K znajdziemy też w produktach takich jak:

olej sojowy truskawki ryby jaja podroby (wątroba)

Niewielkie ilości witaminy K nasz organizm czerpie od bakterii, żyjących w naszym jelicie grubym. Produkują one witaminę K2, której część jesteśmy w stanie wchłonąć.

 

Witamina K - niedobór i nadmiar

Ponieważ witamina K wpływa na krzepliwość krwi, najczęściej wymienianą konsekwencją jej niedoboru jest długi czas krzepnięcia. Co oznacza większą utratę krwi przy poważnych zranieniach. W skrajnych przypadkach istnieje ryzyko śmierci z powodu utraty zbyt dużej ilości krwi podczas urazów.

Niedobór witaminy K u zdrowych osób występuje rzadko. Może się zdarzyć w przypadkach długotrwałych terapii antybiotykowych lub u osób z ciężkimi zaburzeniami trawiennymi. Wstępne badania kliniczne wskazują, że niedobór witaminy K może osłabiać kości, potencjalnie prowadząc do osteoporozy i może przyczynić się do zwapnienia tętnic i innych tkanek miękkich.

Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny zadbać o stabilny poziom witaminy K. Poza tym nie są znane negatywne konsekwencje nadmiaru witaminy K.

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz