Witamina C


02 czerwca 2019, 12:50

Witamina C to inaczej kwas askorbinowy. Organizmy wielu gatunków zwierząt samodzielnie wytwarzają witaminę C, są jednak wyjątki, do ktorych należą np. nietoperze i kapibary. Witaminy C nie potrafi produkować także organizm ludzki. Potrzebujemy więc dostarczać ją sobie w pożywieniu.

 

Witamina C pełni w organizmie rożne funkcje i - jak inne witaminy - jest niezbędna dla zdrowia, prawidłowego wzrostu i rozwoju. Tkanki wszystkich części naszego ciała potrzebują witaminy C do prawidłowego wzrostu oraz naprawy uszkodzeń. Witamina C formuje białko bardzo ważne w tworzeniu komórek skóry, ścięgien, więzadeł i naczyń krwionośnych. Uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. Ma znaczenie dla gojenia ran i tworzenia się blizn, naprawy i utrzymania w zdrowiu zębów, kości i chrząstek, regulacji ciśnienia tętniczego. Pomaga również we wchłanianiu żelaza z produktów roślinnych.

Witamina C jest jednym z wielu przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze to substancje odżywcze, które blokują niektóre uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki.

Przez wiele lat witamina C była popularnym lekarstwem na przeziębienie. Badania nie potwierdzają jej leczniczych wlaściwości. U niektórych osób, które stosowały suplementy witaminy C zaobserwowano złagodzenie objawów i skrócenie czasu infekcji, różnica jednak nie była istotna. Witamina C wpływa na odpornść naszego organizmu, ale przeziębienia nie leczy.

Witaminę C zawierają wszystkie owoce i warzywa. Szczególnie bogate w nią są:

owoce cytrusowe papryka papaja kiwi mango ananas truskawki, maliny, jagody żurawina arbuz brokuły brukselka kalafior zielone warzywa liściaste, np. szpinak, kapusta slodkie i białe ziemniaki pomidory dynia

Witamina C jest bardzo wrażliwa i szybko ulega zniszczeniu podczas obróbki żywności. Aby zachować jej w tym, co jemy, jak najwięcej warto przestrzegać kilku wskazówek:

jedzmy świeże owoce i warzywa jak najszybciej po ich zebraniu lub zakupie unikajmy długiego przechowywania owoców i warzyw kroimy owoce i warzywa tuż przed jedzeniem czy gotowaniem owoce i warzywa zawierające witaminę C gotujemy jak najkrócej i w jak najmniejszej ilości wody

Witamina C - niedobór i nadmiar

Niedobór witaminy C zdarza się rzadko, choć każdy wielbiciel opowieści o piratach i marynarzach z pewnością słyszał o szkorbucie. Choroba ta jest powodowana właśnie przez niedobór witaminy C. Zbyt niski poziom witaminy C może się jednak zdarzać osobom, których dieta jest uboga w owoce i warzywa, w grupie ryzyka są też nałogowi palacze papierosów.

Niedobór witaminy C może powodować:

anemię osłabienie naczyń włosowatych obniżoną odporność, częste infekcje krwawienie dziąseł suche, łamliwe, rozdwajające się włosy trudności w gojeniu ran częste siniaki krwotoki z nosa suchośc skóry obrzęki i bóle stawów osłabienie szkliwa zębów

Nadmiar witaminy C jest wydalany z organizmu wraz z moczem, jednak nie powinniśmy przekraczać dawki 2000 mg dziennie. Zbyt duże stężenie witaminy C może powodować bóle głowy, biegunkę, częste oddawanie moczu i mdłości.

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz